Μελέτες αφιερωμένες στην Ομότιμη Καθηγήτρια Α.Π.Θ. Άννα Αναστασιάδη-Συμεωνίδη, Συλλογικό Έργο (Android Book by Automon)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjm3tcNgQ23K0-SmWOxeBZ-0zUsHJ460kGS6yWk5wC4Xge3W5-OcoL4fKKAXlG_6nwBJTkksT65FOJVPinauistKQx0Jk43w7YLYIV3y7n-crThBmNHvv7Gx5NfHBbCtXHFA9lZ8WeVs8Lv/s124-no/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BHighResIcon%255D+%255B124x124%255D.png)
Μελέτες αφιερωμένες στην Ομότιμη Καθηγήτρια Α.Π.Θ. Άννα Αναστασιάδη-Συμεωνίδη, Συλλογικό Έργο
Melanges offerts à Anna Anastassiades-Syméonides à l’occasion de sa retraite
Βιβλίο - Γλώσσας Παράλληλοι: Θεωρία και διδακτικές προτάσεις
ISBN (ebook-ψηφιακού βιβλίου): 978-618-5040-57-4
Ιανουάριος 2014
Εκδόσεις Σαΐτα
Ο παρών τιμητικός τόμος περιλαμβάνει άρθρα αφιερωμένα στην Καθηγήτρια Άννα Αναστασιάδη-Συμεωνίδη από τους μαθητές/-τριες και τους συνεργάτες της με αφορμή τη συνταξιοδότηση και ομοτιμοποίησή της από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ο τόμος παρουσιάστηκε σε τιμητική εκδήλωση που διοργανώθηκε προς τιμήν της στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης στις 2 Φεβρουαρίου 2013. Τα άρθρα που συμπεριλαμβάνονται στον τόμο καλύπτουν τις ακόλουθες θεματικές: Μορφολογία και τα διεπίπεδα, Λεξιλόγιο, Πληροφορική Γλωσσολογία, Διδασκαλία της Ελληνικής και Ζητήματα ορθογραφίας.
Les articles du present volume sont dediés au Professeur Anna Anastassiades-Syméonides par ses étudiants et collaborateurs à l’occasion de sa retraite de l’Université Aristote de Salonique. Le volume a été presenté à une cérémonie qui a été organisée a l’Instirut Francais de Thessalonique le 2 Fevrier 2013. Le livre aborde quatre domains de la linguistique : la morphologie et ses intarfaces, la lexicologie, la linguistique-infromatique et la didactique du grec. Ces themes correspondent, plus ou moins, aux centres d’intérêt d’Anna Anastassiades-Syméonides.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlGvxN4saoC5hEQizdYyL0YSnHavv9ZotddvFqgpMY3Zi75aeQFfZzpsiqbpf3_25QOcGiIv_89Fd4dNVh_0yJb3NX0xIBKU27Ako77dEU6535i_ciVRQkCgBuHLd6cgNAZfKb7a8LkC_H/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot1%255D+%255B289x512%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiLtMpJpwQNJEtfkaH5dkG0j7ibhfSf3p6oimcefcwJPpBSCFvv61uT13OItK7kuwn4HXKzhqDdzbDKDwabvl981T6pfUMXuePwuYsw7urhD7buwJ73kRg3j4xgSwqWgSZTxz1tvn3qp2W/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot2%255D+%255B289x512%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlZLzWESHoJaQ1OZVhWC4ag4WUBmaPW1iC0jQinn_gTCHsiOObV0ul6DnvMsPjdzNrT4Ubqny3fx-0ryY7gAqlVIf2HD-A4UzRdJpSBZx1IeAeDjgp8V-QkL5nmPeWzaJ8_qURwb09zSQA/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot3%255D+%255B512x289%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgM3VI8tNNiYCHfFSv_GNj6vI4mmAxSFvw1yVI9vgr1MeI-To7QaNshMecgi6nk_YYLNSV7JRj1yGyfurDU-qDf0Rkhk787Ud5ac6az51hKG9SMlB3egn7xbm5aYpjrSxcmun2HitKcZXZp/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot4%255D+%255B512x289%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCZ_XJsusSlCpJR_InFPJubjOUkI8dcBSciFgUB5IlMaxtspgZKi8JRza9WvAmUp-IbEWrffprGFD4ve0os67DyQuLf4SmjQPZO5pEB7DsoNX8uKvan6a8xsmxfgtJiAV7z9kitcOVF2ZN/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot5%255D+%255B512x289%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFaEgYyYWA23reGANws6MDmusX4IKcUOPmAmTaKISEDTWFlUjh-2wW33rz3ptkgN9mZAQJMsBKh1A5YDdyU66ZeQZK1kU7ySb7MtMNc3fmlf7fc4CwBFsTj-BJnFUS9D_74R2D8o6cKnLl/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot6%255D+%255B512x289%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiU2CbwQ45j3OJGn5LjuGoyia2V5EUTn4PTJMTGaM90SD6ZATpjn_5IABHc4J1YegXUzAVkZ1AgyvFtrhEa21b5pTHn6-1bAP307FRY8IC59IrMZ0HtP0480GE_EH1NN4bCI02oCXe94I62/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot7%255D+%255B512x289%255D.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBY1jf5fDret9CLIvUSo3FlJH04Y0HJZKDd2202xiz3S5jlfgenIxxAYPWcLMEa0tyouEbZOoAB0BBDWsH7gcsp1Fo_050_HJQnuVkV2RVZMrXg1Ndin2M3gTLypCX01ON45svM0TVdJVO/s1600/%255BSul_MASOKAAS%255D+%255BBlog%255D+%255BImage%255D+%255BScreenshot8%255D+%255B512x289%255D.png)
Συγγραφείς:
Dany Amiot, Dejan Stosic, Αγγελική Ευθυμίου, Gaston Gross, Αγγελική Ράλλη, Ανθή Ρεβυθιάδου, Gavriilidou Zoé, Blanco Xavier, Buvet Pierre-André, Gérard Petit, Mireille Piot, Freiderikos Valetopoulos, Δέσποινα Χειλά-Μαρκοπούλου, Michel Mathieu-Colas, Διονύσης Γούτσος, Tita Kyriacopoulou, Claude Martineau, Δέσποινα Παπαδοπούλου, Αλέξανδρος Τάντος, Αργύρης Αρχάκης, Άννα Ιορδανίδου, Madeleine Voga.
――――――― ――――――― ――――――― ――――――― ―――――――
Σειρά:
Γλώσσας Παράλληλοι: Θεωρία και διδακτικές προτάσεις
Επιστημονική επιμέλεια:
Ζωή Γαβριηλίδου
Επιστημονική επιμέλεια:
Ανθή Ρεβυθιάδου
Έργο εξωφύλλου:
«Προστασία», 2012 (δίπτυχο), 60x130 εκ.
Clara Fantini
Σελιδοποίηση:
Ηρακλής Λαμπαδαρίου
Επιστημονική υπεύθυνη σειράς:
Ζωή Γαβριηλίδου
Ανάπτυξη Εφαρμογής Android:
Αντώνης Πανώρης
Εκδόσεις Σαΐτα
Αθανασίου Διάκου 42, 652 01, Καβάλα
Τ.: 2510 831856
Κ.: 6977 070729
e-mail: info@saitapublications.gr
website: http://www.saitapublications.gr
Άδεια Creative Commons
Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική χρήση - Όχι Παράγωγα έργα 3.0 Ελλάδα
Επιτρέπεται σε οποιονδήποτε αναγνώστη η αναπαραγωγή του έργου (ολική, μερική ή περιληπτική, με οποιονδήποτε τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο), η διανομή και η παρουσίαση στο κοινό υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις: αναφορά της πηγής προέλευσης, μη εμπορική χρήση του έργου. Επίσης, δεν μπορείτε να αλλοιώσετε, να τροποποιήσετε ή να δημιουργήσετε πάνω στο έργο αυτό.
Αναλυτικές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη άδεια cc, διαβάστε στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
Καλή ανάγνωση
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου